سونار فلورز » موکت بهتر است یا سرامیک

موکت بهتر است یا سرامیک

موکت یا سرامیک
آنچه در این مطلب خواهید خواند

همانطور که می‌دانید امروزه بیش از پیش به تنوع ساخت اقلام و لوازم منزل توجه می‌شود؛ اما این مسئله موجب عدم توجه نسبت به کم پوش‌ها نشده است. در حال حاضر نیز همچون گذشته رنگ، طرح و نوع کفپوش مناسب جزو دغدغه‌های افرادی است که می‌خواهند خانه‌ای شیک، مدرن و چشمگیر داشته باشند. یکی از بحث‌هایی که در این حوزه مطرح می‌شود آن است که موکت بهتر است یا سرامیک؟ برخلاف تصور بسیاری از افراد، مقایسه موکت و سرامیک کار چندان آسانی نیست؛ چرا که هر یک از آن‌ها زیبایی و خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند؛ اما ما در این مقاله تلاش می‌کنیم بتوانیم با بیان جز به جز خصوصیات این دو نوع کفپوش، به شما در داشتن انتخابی بهتر کمک کنیم.

موکت یا سرامیک کدام بهتر است؟

از آنجایی که موکت یا سرامیک بخش عظیمی از خانه و اداره شما را می‌پوشانند و تاثیر بسیار زیادی در ظاهر منزل شما دارند، برای خرید هر یک از این کف‌پوش‌ها لازم است اطلاعات کافی در رابطه با آن‌ها را داشته باشید. علاوه بر آن، همان‌طور که می‌دانید خانه محل آرامش بوده و افراد باید بتوانند با این محیط ارتباط بگیرند، از این رو فضای خانه و نوع کفپوش تاثیر زیادی در انتقال حس مثبت به ساکنان منزل دارد.

پس برای داشتن احساسی بهتر پیشنهاد می‌شود با توجه جواب سوال موکت بهتر است یا سرامیک، به سراغ کفپوش مناسب بروید. از انجایی که اخیرا موکت تایلی یا پازلی هم به فضای خانه راه باز کرده اند در ادامه قصد داریم به طور کامل این کفپوشها را از جهات مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم.

مقایسه از نظر قیمت

مقایسه موکت و سرامیک از نظر قیمت

یکی از سوالات رایجی که بسیاری از افراد در هنگام خرید موکت یا سرامیک از فروشندگان می‌پرسند آن است که از لحاظ قیمت موکت خوبه یا سرامیک؟ در جواب باید بگوییم سرامیک‌ها اغلب به صورت بسته‌بندی به فروش می‌رسند و برای خرید آن‌ها لازم است یک بسته کامل سرامیک بخرید و امکان دور ریز هم وجود دارد. از سوی دیگر برای استفاده از سرامیک‌ها شما باید علاوه بر خرید این مصالح، هزینه دیگری نیز بابت آماده‌سازی کف خانه برای قرارگیری سرامیک‌ها پرداخت کنید.

در رابطه با موکت‌ها باید بگوییم، با آنکه موکت‌ها در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شوند، اما نسبت به سرامیک‌ها هزینه کمتری می‌طلبند. از سوی دیگر تفاوت قیمت این کف‌پوش‌ها اغلب در تمامی نقاط کشور یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارد و تغییر قیمت آن‌ها چندان شدید نیست.

مقایسه از نظر تنوع

اگر بخواهیم از نظر تنوع، سرامیک یا موکت را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم موکت‌ها نه تنها در مقابل سرامیک‌ها، بلکه در برابر دیگر کف‌پوش‌ها نیز از نظر تنوع بسیار برتر هستند. شما می‌توانید موکت‌ها را با تنوع بالا و در مراکز مربوطه مشاهده کرده و با توجه به دکوراسیون قسمت‌های مختلف خانه، از کفپوش مناسب با طرح و رنگ دلخواه استفاده کنید. برخی از انواع موکت‌ها عبارت‌اند از: موکت با الیاف مصنوعی، الیاف طبیعی، پرزهای کوتاه یا بلند و….

در اغلب مواقع از موکت‌های پرز بلند برای اتاق‌های کودک و از موکت‌های پرز کوتاه برای سالن پذیرایی و آشپزخانه استفاده می‌شود؛ از این رو به راحتی با هر نوع دکوراسیونی سازگار خواهند بود. البته کفپوش اتاق کودک بی بی مت هم با رنگ های ملایم و دوست داشتنی که دارد فضای دل انگیزی به اتاق بچه ها می دهد. علاوه بر آن در تولید این کفپوش ها سعی کرده ایم به ایمنی کودک در هنگام بازی و بافت نرم کفپوش هم توجه داشته باشیم. سرامیک‌ها نیز در تنوع بالایی وارد بازار می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را در طرح و رنگ‌های مختلف و موردپسند خود خریداری نمایید.

مقایسه از نظر نظافت

مقایسه موکت و سرامیک از نظر نظافت

اگر بخواهیم از نظر نظافت به این موضوع اشاره کنیم که موکت بهتر است یا سرامیک باید بگوییم از آنجایی که موکت شفافیت بالایی دارد، هرگونه لک و یا آلودگی بر روی آن خود را نشان خواهد داد. درست است که سرامیک‌ها دارای انواع مختلفی هستند، اما با این حال اغلب آنها به دلیل ویژگی بارز سرامیک‌ها به خوبی هرگونه لک و یا آلودگی را نشان می‌دهند و به صورت مداوم نیاز به طی کشیدن و نظافت دارند.

البته این خصوصیت سرامیک‌ها بسیار قابل تحسین است که می‌توان آن‌ها را تنها با استفاده از دستمال نم‌دار تمیز کرد. برخلاف سرامیک‌ها، موکت نیاز به نظافت مداوم و روزانه ندارد. همچنین تمیز کردن این نوع کف‌پوش‌ها زمان زیادی نمی‌گیرد و تنها کافی است طی مدت کوتاهی با استفاده از جاروبرقی، موکت را از هر گونه آلودگی پاک کنید.

مقایسه از نظر ایمنی

از آنجایی که موکت‌ها دارای پرزهای بلند یا کوتاه هستند در هنگام راه رفتن حس لغزش در افراد ایجاد نمی‌کنند؛ از این رو میزان تولید صدا توسط این نوع کف‌پوش‌ها بسیار کم است و با وجود آن‌ها آرامش در خانه حس خواهد شد. استفاده از کف‌پوش‌های موکت برای خانه افراد مسن و یا افرادی که بچه دارند بهتر است؛ چرا که مطمئن هستند حتی اگر کودک بر زمین بخورد برای او اتفاقی پیش نخواهد آمد.

در مقایسه میان موکت یا سرامیک باید بگوییم، سرامیک‌ها به دلیل داشتن سطحی لغزنده و خشک می‌‌توانند زمینه زمین خوردن کودکان یا افراد مسن را فراهم کنند. در صورتی که لوازم ظریف بر روی سرامیک بیفتند به احتمال زیاد خواهند شکست. اما از آنجایی که موکت داری سطحی نرم است، این احتمال کم خواهد بود. پس با این وجود می‌توان گفت موکت بهتر است یا سرامیک.

مقایسه از نظر عایق گرما و سرما

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در هنگام خرید سرامیک یا موکت ذهن افراد را به خود درگیر می‌کند، مقایسه موکت و سرامیک در رابطه با عایق سرما یا گرما در تابستان و زمستان است. این مقایسه اغلب افراد را دو دل می‌‌کند؛ به ویژه در استفاده های تجاری برای افراد مهم است که از موکت اداری استفاده کنند که عایق گرما و سرما باشد و مصرف انرژی و هزینه ها را به حداقل برساند. چرا که در فصل زمستان به دلیل سرد بودن سرامیک‌ها، فضای خانه برای گرم شدن به انرژی بیشتری نیاز دارد. از این رو بسیاری از افراد استفاده از موکت را پیشنهاد می‌دهند.

موکت‌ها اجازه نفوذ سرما را به داخل خانه نمی‌دهند و هنگام راه رفتن از درد مفاصل به دلیل راه رفتن بر روی فضای سرد، جلوگیری خواهند کرد. البته باید این نکته را نیز مورد توجه قرار دهید که در فصل تابستان سرامیک‌ها می‌توانند فضای خنک‌تری را بر خانه حاکم کنند.

مقایسه از نظر میزان عمر مفید

مقایسه موکت و سرامیک از نظر عمر مفید

حال سوال اینجاست از لحاظ عمر مفید موکت بهتره یا سرامیک؟ با آنکه در قسمت‌های قبلی، ما موکت را کاربردی‌تر و مفیدتر دانستیم، اما اگر بخواهیم جانب حق را به جا بیاوریم باید بگوییم سرامیک‌ها دارای عمر مفید بیشتری هستند و در صورتی که ضربه و آسیب جدی به آن‌ها وارد نشود، تا سال‌ها می‌توانند همچون روز اول، درخشیده و آرامش خانه را پابرجا نگه دارند.

درست است که موکت‌ها بسیار زیبا هستند و در تنوع بالایی به فروش می‌رسند، اما اغلب بعد چند سال تغییر حالت داده و نیاز به تعویض خواهند داشت. تغییر شکل این کف‌پوش‌ها با زبر شدن، خوابیدن پرز‌ها و علائمی از این دست بروز خواهد کرد.

کی بهتره سرامیک کنیم؟

بهترین زمان برای استفاده از سرامیک‌ها زمانی است که شما از دیگر مصالح برای تعمیر و یا درست کردن فضای خانه خود استفاده می‌کنید. این‌گونه سرامیک در کنار دیگر مصالح قرار گرفته و به خوبی در کنار آن‌ها چفت می‌شود و مقاومت آن افزایش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است از این مصالح نه تنها به عنوان کف‌پوش خانه، بلکه برای تزیین دیوار و یا نما ساختمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجایی که سرامیک‌ها مقاومت بالایی در برابر رطوبت و ضربه دارند می‌توانند بر روی نمای ساختمان و برای زیبایی بنا مورد استفاده قرار گیرند؛ بدون آنکه آسیبی به آن‌ها وارد شده و یا در برابر گرما و رطوبت واکنشی نشان دهند.

کی بهتره موکت کنیم؟

حال که با توجه به معیارهای مختلف دانستید موکت بهتر است یا سرامیک، شاید بخواهید بیشتر در رابطه با زمان مناسب برای استفاده از موکت بدانید. افرادی که در حوزه دکوراسیون داخلی فعالیت دارند، همواره تأکید می‌کنند که استفاده از موکت در فصول سرد سال می‌تواند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و ایمنی و گرمای زیادی را به فضای خانه شما ببخشد.

موکت خوبه یا سرامیک

موکت‌ها برای استفاده در اتاق پذیرایی، فضای کودک و یا حتی آشپزخانه مناسب هستند و به ویژه در اتاق کودکان مانند یک محافظ عمل می‌کنند. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که همواره پیشنهاد می‌شود از این کفپوش از در مکان‌هایی استفاده شود که رفت و آمد زیادی نداشته و ساکنین به پرز حساسیت نداشته باشند.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم به طور کامل در رابطه با این مسئله صحبت کنیم که موکت بهتر است یا سرامیک. در جواب، به مقایسه کامل این دو نوع کفپوش پرداختیم و آن‌ها را از نظر عمر، قیمت، تنوع، نظافت، ایمنی و عایق سرما و گرما با یکدیگر مقایسه کردیم. امیدواریم این اطلاعات توانسته باشد به شما در انتخاب یک کفپوش مناسب با توجه به فضای مورد نظر، کمک کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

ارتباط با مشاوران سونار فلورز

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

1 نظر در “موکت بهتر است یا سرامیک

  1. ناشناس گفت:

    بسیار عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
حساب کاربری من