سونار فلورز » نظافت موکت تایل

نظافت موکت تایل

نظافت و شستشو موکت تایل
آنچه در این مطلب خواهید خواند

موکت تایل به عنوان نسل جدیدی از انواع کف‌پوش و موکت در بازار کنونی عرضه می‌شوند و توانسته‌اند به خوبی تمام ویژگی‌های یک موکت خوب و مطمئن را برای استفاده در محیط‌های مختلف، ارائه کند. نظافت موکت تایل یکی از جمله مواردی است که افراد به خصوص در محیط‌های پر رفت و آمد و عمومی، توجه خاصی را به آن منعکس می‌کنند. بدین منظور در ادامه به بیان مطالبی در خصوص نظافت مؤثر موکت‌های تایل پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

چرا موکت تایل هیچ وقت کثیف نمی‌شود؟

اگر بگوییم که این موکت‌ها هرگز کثیف نمی‌شوند، اغراق بزرگی کرده‌ایم؛ اما به جرئت می‌توان گفت میزان کثیف شدن این موکت‌ها نسبت به دیگر کفپوش ها بسیار کم است چرا که نخ‌های آن به صورت لوپ بافته شده است. منظور از بافت لوپ این است که نخ‌های آن به صورت شبکه‌ای و در هم تنیده است که باعث می‌شود تا کثیفی و گرد و خاک توانایی نفوذ به داخل موکت را نداشته باشد. در نتیجه بسیار کمتر و البته دیرتر از دیگر موکت‌ها کثیف می‌شود.

با این حال در صورت کثیف شدن می‌توانید به آسانی آن را تمیز کنید. البته جنس الیاف این موکت‌ها نیز در دیرتر کثیف شدن و آسان تمیز شدن این کفپوش ها بی تاثیر نیست. برای بافت موکت تایل ها معمولاً از نخ پلی امید و نخ‌های پلی پروپیلن استفاده می‌شود که در عین مقاومت بالا به سهولت تمیز می‌شود. از این رو شما می‌توانید به راحتی از این کفپوش ها در محیط‌های پرتردد استفاده کنید.

نحوه نظافت موکت تایل

موکت تایل یکی از کاربردی‌ترین آیتم‌های دکوراسیون داخلی است که چه در فضاهای کم تردد و چه در فضاهای با ترافیک بالا، زیبایی محیط را چند برابر می‌کند. این موکت‌ها به آسانی نصب می‌شوند و در صورتی که به درستی از آن‌ها مراقبت کنید، می‌توانید تا سالیان زیادی درخشندگی و ساختار خود را حفظ کنند. نظافت موکت تایل از جمله موارد مراقبتی است که باید همواره به آن توجه داشته باشید و بازه‌های زمانی منظمی را به این کار اختصاص دهید.

تمیز کردن موکت تایل

البته باید توجه داشته باشید که اگر از بهترین کیفیت‌های موکت تایل استفاده کنید، کمترین میزان آلودگی را خواهید داشت؛ درواقع بهترین نمونه‌های موکت تایل، مقاومت بیشتری درباره لکه و عوامل آلودگی خواهند داشت و بدین ترتیب می‌توانید تا حدود زیادی در وقت و هزینه‌های ناشی از نظافت موکت، جلوگیری کنید. بدین منظور می‌توانید انواع موکت تایل موجود در فروشگاه سونار فلورز را مورد بررسی قرار دهید؛

تمیز کردن عمیق موکت‌های تایل

یکی از مزایای استفاده از موکت تایل، سهولت نگهداری از آن است و در این شرایط نظافت اصولی این موکت‌ها باعث می‌شود که بهترین جلوه و کیفیت ظاهری را از آن‌ها دریافت کنید. بنابراین لازم است که در بازه زمانی منظم، با استفاده از روش‌های مختلف و شوینده‌های تخصصی، موکت‌های تایل را به طور عمیق پاک‌سازی کنید؛ در ادامه می‌توانید با نحوه نظافت موکت تایل و روش‌های  مختلف  شستن موکت تایل  آشنایی پیدا کنید:

روش اول، با استفاده از پودر موکت شوی

روش اول یکی از تخصصی‌ترین روش‌های تمیز کردن موکت تایل است که بدون جداسازی موکت‌ها انجام می‌شود. در این روش به دلیل استفاده از برس‌های مخصوص و پاک‌کننده‌های قوی، عمیق‌ترین آلودگی‌ها نیز از پرز موکت تایل پاک خواهند شد و درنهایت موکت به ساختار اولیه خود باز می‌گردد. در این روش لازم است که ابتدا با استفاده از اسپری‌های تمیزکننده، سطح موکت را پوشش دهید؛ در مرحله بعدی باید پودر لکه بر مناسب برای موکت را با استفاده از ابزار مناسب، روی سطح موکت تایل اعمال کنید. این فرآیند را می‌توانید به وسیله برس مخصوص و یا دستگاه‌های چرخشی مناسب انجام دهید. درنهایت مواد شوینده و لکه بر را به وسیله موکت شوی یا جارو برقی صنعتی، پاک کنید.

روش دوم، شستن موکت تایل

روش بعدی یکی از اصلی‌ترین روش‌های پاک‌سازی عمیق موکت‌های تایل است که در دوره‌های زمانی منظم، برای جلوگیری از رشد باکتری و سخت شدن آلودگی‌ها انجام می‌شود. بدین منظور می‌توانید قطعات موکت تایل را موقتاً از زمین جدا کرده، آن را به وسیله آب گرم و شوینده مناسب شستشو دهید، موکت را در جای مناسب و خشک قرار دهید و سپس به مکان اولیه خود بازگردانید. البته توجه داشته باشید که پس از شستن موکت تایل، قطعات حتماً کاملاً خشک شده باشند و هیچ رطوبتی در سطح بستر قرارگیری آن‌ها وجود نداشته باشد.

نظافت و لکه گیری موکت تایل

روش تمیز کردن لکه های موکت تایل

هنگامیکه متوجه می‌شوید که لکه‌ای روی موکت تایل ایجاد شده است، لازم است بلافاصله نسبت به از بین بردن آن اقدام کنید. بدین ترتیب لکه بدون آسیب به ساختار موکت و بدون سخت شدگی، حذف خواهد شد؛ در ادامه می‌توانید مراحل تمیز کردن موکت اداری و لکه بری آن را مورد بررسی قرار دهید:

 • ابتدا  با استفاده از شوینده ملایم، منطقه آلوده را پاک‌سازی کنید.
 • استفاده از لکه بر موکت، کاملاً لکه را پوشش دهید؛ این کار را می‌توانید به وسیله پارچه تمیز یا اسفنج مخصوص انجام دهید.
 • پوشش لکه بر را با استفاده از حلال‌های مبتنی بر آب، کاملاً پاک‌سازی کنید.
 • به منظور خشک شدن سریع و جلوگیری از باقی ماندن رطوبت روی موکت تایل می‌توانید پس از چند دقیقه محل شستشو را به وسیله جارو برقی خشک کنید.

در این شرایط اگر آلودگی و لکه سطح وسیع‌تری دارد و روش‌های ذکر شده برای آن مؤثر واقع نشد، می‌توانید از ویژگی منحصر به فرد موکت‌های تایل برای پاک‌سازی آن استفاده کنید. بدین ترتیب قطعه‌ای از موکت که لکه روی آن وجود دارد را به راحتی جدا کنید و آن را کاملاً شستشو دهید. همچنین در صورت باقی ماندن لکه می‌توانید تایل را با تایل جدید جایگزین کنید. همچنین توجه داشته باشید که برای نظافت موکت تایل لازم است که محلول و شوینده مورد نظر را در سطحی جزئی از موکت تایل آزمایش کنید. بدین ترتیب پس از گذشت چند دقیقه اگر هیچ واکنش یا آسیبی در موکت مشاهده نکردید می‌توانید بدون نگرانی آن را روی سطوح وسیع‌تر موکت تایل اعمال کنید.

نکات مهم در نظافت موکت تایل

علاوه‌بر روش‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم بهتر است به برخی نکات نیز توجه نمایید تا شستشوی موکت به صورت اصولی پیش برود و از کیفیت و زیبایی آن کاسته نشود. از این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم استفاده از شوینده نامناسب: یکی از آسیب‌زننده‌ترین کارهایی که می‌تواند به موکت شما آسیب برساند، استفاده از مواد شوینده نامناسب است. این مواد می‌توانند الیاف موکت را از بین برده و علاوه بر کاهش کیفیت آن، سبب از بین رفتن زیبایی ظاهری موکت شوند. به همین دلیل، برای شستشوی موکت‌ها حتماً از شوینده‌هایی استفاده کنید که قدرت مناسبی داشته و با الیاف موکت سازگار باشند.
 • عدم خیس کردن بیش از حد موکت:غرق کردن موکت در آب علاوه بر اینکه می‌تواند کار شما را در هنگام خشک کردن موکت به دردسر بیاندازد، می‌تواند سبب رنگ پریدگی موکت نیز شود. با وجود اطلاع از این موضوع، سعی کنید موکت را بیش از حد خیس نکنید و آن را با حالت نم دار تمیز نمایید.
 • خشک شدن کامل موکت بعد از شستشو: بسیار مهم است که تا خشک شدن کامل موکت از آن استفاده نکنید! زیرا در صورت نم‌دار بودن موکت، جای وسایل روی آن باقی می‌ماند و بافت موکت آسیب می‌بیند. به همین دلیل، صبر کنید تا موکت کاملاً خشک شود. البته برای تسریع در فرآیند خشک شدن، از قرار دادن موکت در زیر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. این کار می‌تواند به موکت آسیب برساند. بهترین راه برای خشک شدن موکت، صبر کردن در دمای اتاق است.

راه های پیشگیری از کثیف شدن موکت تایل

نظافت موکت تایل و تمیز نگه داشتن آن، ضمن افزایش طول عمر و صرفه جویی در هزینه، وقت و انرژی، باعث می‌شود که موکت جلوه بهتری داشته باشد. همین موضوع می‌توانید حس خوبی را به بازدیدکنندگان در محیط مورد نظر منتقل کند؛ علاوه بر این جلوگیری از کثیف شدن موکت تایل می‌تواند رشد کپک و باکتری‌ها را کاهش داده و با جلوگیری از انتشار میکروب، سلامت شما را تضمین کند. بنابراین لازم است که روش‌هایی را برای تمیز نگه داشتن موکت تایل، به کار ببرید؛ در ادامه می‌توانید با برخی از این روش‌ها آشنایی پیدا کنید:

 • از پادری استفاده کنید: برخی آلودگی‌های خشن می‌توانند به ساختار موکت تایل آسیب وارد کنند، بنابراین برای جلوگیری از این آسیب می‌توانید از پادری‌های مخصوص برای درب ورودی استفاده کنید. این سازوکار باعث می‌شود که به راحتی بتوانید آلودگی را پیش از ورود و قدم زدن روی موکت تایل، به دام بیندازید.
 • به طور مداوم جارو برقی بکشید: جارو کشی منظم می‌تواند نقش مهمی در دوام موکت تایل داشته باشد، اما باید توجه داشته باشید که این فرآیند را به صورت آهسته و با صرف زمان کافی به انجام برسانید. درواقع جارو برقی سریع و بدون دقت، می‌تواند منجر به آسیب در بافت و الیاف موکت شود و آلودگی را به طور مؤثر از بین نبرد. در این شرایط توضیح می‌شود که مناطق پر رفت و آمد را بین دو تا سه بار در هفته جارو برقی بکشید. مشخص است که هرچه بیشتر سطح موکت را جارو بکشید، طول عمر و زیبایی آن بیشتر خواهد بود. در صورت امکان بهتر است در محیط‌های پرتردد همچون ادارات، هر روز عصر بعد از پایان تایم کاری و خروج کارمندان، کف سالن را جارو بکشید.
 • آلودگی را به سرعت پاک کنید: ماندن آلودگی روی موکت تایل پس از مدتی منجر به ایجاد لکه های سخت خواهد شد؛ بنابراین بهتر است که بلافاصله آلودگی و لکه را با روش و پاک‌کننده مناسب پاک کنید. همچنین بهتر است که پس از هر بار جارو کشی و نظافت، سطح کلی موکت را بررسی کنید و هرگونه آلودگی جزئی را حذف کنید.

تمیز نگه داشتن موکت تایل

بلافاصله لکه ها را تمیز کنید

ممکن است به هر دلیلی قسمتی از موکت کثیف و لکه‌دار شود. حال این لکه می‌تواند بر اثر ریختن فنجان قهوه و چای یکی از کارمندان باشد یا هر چیز دیگری، می‌توانید با استفاده از فرچه و اسپری لکه بر فرش و موکت، آن را تمیز کرده و در نهایت با دستمال خشک پاک کنید. اگر با لکه بزرگی روبه‌رو هستید می‌توانید از شوینده‌های موکت هم استفاده کنید. البته در زمان استفاده از این مواد باید به چند نکته دقت کنید:

 1. این شوینده‌ها بسیار قوی هستند و حتماً از دستکش استفاده کنید.
 2. چنانچه از این شوینده و لکه برها استفاده کردید، برای دفعه بعدی حتماً از آب خالی جهت تمیز کردن تایل استفاده کنید چرا که مواد این شوینده‌ها در داخل الیاف موکت باقی می‌ماند.
 3. در صورت مرطوب شدن موکت تایل بر اثر ریختن آب، شوینده و… باید به آن زمان دهید تا کاملاً خشک شود. بهتر است در این بازه که موکت خشک می‌شود از تردد روی آن جلوگیری کنید تا کاملاً خشک شود. به همین خاطر است که پیشنهاد می‌کنیم تمیز کردن موکت تایل ها را در آخر هفته انجام دهید.

نکته مهم: چنانچه با یک لکه سرسخت مواجه شدید که به هیچ عنوان پاک نمی‌شود، می‌توانید به راحتی آب خوردن آن قسمت از موکت را جدا کرده و با یک تایل جدید جایگزین نمایید. به همین راحتی!

جمع بندی

خوشحالیم که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید؛ بدین ترتیب دانستیم که موکت تایل به عنوان آیتمی مقرون به صرفه، بادوام و باکیفیت، همواره می‌تواند انتخابی مناسب برای دستیابی به مقاومت مطلوب در محیط‌های پرتردد باشد. از طرفی موکت‌های تایل را به دلیل ساختار ظریف و زیبایی که دارند می‌توان در انواع طرح‌ها و سبک‌های خلاقانه در محیط‌های خانگی و کم تردد نیز استفاده کرد. اما در این شرایط لازم است نکات ذکر شده در خصوص نظافت موکت تایل را به خوبی مورد نظر قرار داده و به حفظ ساختار این محصولات کمک کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

ارتباط با مشاوران سونار فلورز

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
حساب کاربری من